Tajch a výnimočný výhľad!
Vitajte v Sade nad Klingerom

Banská Štiavnica vás nesklame. Ponúka toľko krásnych zákutí a miest, relax a pokoj v lone panenskej prírody, že po pár dňoch sa budete cítiť ako znovuzrodení.

 

Aj dnešný tip bude jedinečný. Dych berúce prostredie tajchov, odrážajúci sa les na hladine jazera a ďalšie zážitky pre oči a vašu dušu. Poďte na návštevu s Amazing Places, predstavíme vám krásny región a zážitkové ubytovanie.

Sad nad Klingerom

Na okraji Banskej Štiavnice sa nachádza jeden z najkrajších tajchov – Klinger. Dá sa v ňom kúpať i keď voda nie je najteplejšia, ale o to je osviežujúcejšia. Tajch vybudovali v roku 1759 ako zdroj vody, ale až začiatkom 20. storočia začal byť vyhľadávaný aj medzi turistami. Už v roku 1850 tu však začali budovať kúpaliská, ktoré mali zabezpečiť zdravie a čistotu baníckeho ľudu, dokonca vydali aj písomné pravidlá pre návštevníkov – dopoludnia sa mohli kúpať len ženy a popoludní zas muži.

A práve na južnom svahu tohto jazera stojí aj Sad nad Klingerom. Penzión, ktorý môže byť na svoju strategickú polohu a nezameniteľnú atmosféru právom hrdý. A prečo ho majitelia takto pomenovali? „Náš názov vystihuje základný benefit. Ubytovanie sa nachádza v slnkom zaliatom ovocnom sade priamo nad jazerom Klinger na južnom svahu. Atmosféra má svoje čaro v každej časti dňa a v každom ročnom období. Ráno sa budíte s výhľadom na jazero a jedľovú horu. Vody jazera sú krištáľovo čisté a majú zvláštnu zelenú farbu, ktorú spôsobuje odraz hory a hĺbka jazera. Či už sa rozhodnete stráviť deň pri vode, alebo v súkromí ovocného sadu v hojdacej sieti, určite to nebude zlý deň. Večer, keď sa ľudia poberú domov a do penziónov v meste, vy nemusíte. Vychutnáte si západ slnka na terase a potom sa rozhodnete, či si pôjdete opekať k jednému z ohnísk, alebo si len tak ľahnete do trávy a budete pozorovať hviezdy. V absolútnej tme je to totiž úplne iný zážitok,“ opisujú majitelia.

A ako zaujme exteriér, tak rovnako výnimočný je aj interiér, na ktorom si majitelia dali skutočne záležať. Izby sú zariadené v jemných, zemitých farbách a vytvárajú príjemný pocit domova. Sú útulné, čisté a každá izba má svoju kúpeľňu. Zaujímavý je aj koncept spoločnej kuchyne, pôsobí dojmom "u nás doma". Hostia si tak ľahko pripravia raňajky či večeru. Kuchyňu využíva len malý počet ľudí.

„Zažite silný "genius loci ". Sadnite si do trávy v starom ovocnom sade. Všade okolo nádherné hory a pod vami jazero s neskutočnou farbou vody. Ovocný sad je vďaka svojej južnej orientácii od rána do večera zaliaty slnkom. Dominuje mu mohutný starý orech a rovno pri ňom nájdete jedno z našich prekvapení,“ odporúčajú ďalej majitelia. A doprajte si tiež relax vo wellnesse. Hlinené omietky pôsobia mäkko a teplo. Nájdete tu infra saunu, fínsku saunu a po dohode si môžete dopriať aj jemné olejové masáže.  

Výhodou je tiež to, že priamo zo sadu sa dostanete k pláži na jazere. Naokolo panuje ticho, ale napriek tomu je to stále blízko do mesta – na pešo je to len 15 minút, autom tri minúty. Počas zimnej sezóny si tu zalyžujete, lyžiarske stredisko Salamandra sa nachádza len dva kilometre od penziónu.

 

Aktivity v okolí:

Najdôležitejším symbolom mesta je pevnosť zo 16. storočia, ktorá sa týči na kopci. Nový zámok je viditeľný z ktoréhokoľvek miesta v meste. Šesťpodlažnú renesančnú budovu so štyrmi baštami a strieľňam postavili v rokoch 1564 – 1571 ako strážnu vežu počas bojov proti Turkom.

Nájdete tu aj Starý zámok, ktorý je najstaršou pamiatkou a starobylým jadrom mesta. Predtým slúžil ako kostol, neskôr ho však prestavali na pevnosť. Kalvária predstavuje unikátnu pamiatku barovo sakrálneho komplexu kaplniek a kostolov – opäť na kopci. Potulkami mestom nevynechajte Námestie Svätej Trojice a nevšedný stĺp Svätej Trojice, taktiež sa pozrite na Hlavnú ulicu a Trotuar (neobvykle vyvýšený chodník).

Banská Štiavnica sa môže pochváliť vynikajúcou gastronómiou, a tak Gurmáni si prídu na svoje. Veľa dobrých reštaurácií a útulných kaviarničiek priam volá po tom, aby ste vstúpili dnu a vychutnali si šálku kávy či chutné jedlo.

Okolie sa môže pochváliť tajchami – tie boli vybudované na zhromažďovanie dažďovej vody, ktorá slúžila na poháňanie strojov využívaných baníctve. Dnes sú to však rekreačné miesta, a tak ich určite neobíďte.

Nakoniec treba spomenúť i najvyšší vrch regiónu, ktorým je Sitno. Pešia túra počas jarných dní bude skvelým zavŕšením výletu po tomto nádhernom regióne. Ak budete chcieť absolvovať najjednoduchší výstup na tento vrch, tak potom sa sem vyberte od jazera Počúvadlo.

 

Dnešný tip nájdete v ponuke čarovných miest AMAZING PLACES. Je to platforma, ktorá hľadá tie najkrajšie, zážitkové a výnimočné miesta nielen na Slovensku.

www.amazingplaces.sk

Pripravila Martina Baumann

Zdroj fotografií: Amazing Places