Drevenica Ventum:
Výhľady do doliny
a úžasná Terchová


Krásna príroda, turistické možnosti a aktívna dovolenka. Terchovú preslávil najmä Jánošík, no dnes je vyhľadávanou destináciou aj turistov. Pokojne tu môžete stráviť týždňovú dovolenku a užijete si nielen skvelé miesto, ale môžete zažiť kopec aktivít.

Dedinka sa nám spája so slovenskými tradíciami. Obraz valachov ovečky na paši, vynikajúce syry a nezameniteľná chuť žinčice. Nemôžu chýbať typické koliby a salaše. Terchová (v minulosti nazývaná Kráľova) opradená mnohými legendami, populárna medzi turistami a známa aj z histórie niekoľkými udalosťami. Tak napríklad ku koncu druhej svetovej vojny ju vypálili a po vojne opäť vybudovali novú dedinu. Od roku 1990 sa tu organizujú aj Cyrilometodské dni.

Drevenica Ventum

V Terchovej sa budete musieť ubytovať a spoločne s AMAZING PLACES vám prinášame skvelý tip na zážitkové ubytovanie. Ide o drevenicu s nádherným výhľadom na kopci. Drevenica Ventum bude tým pravým útočiskom, kde sa po celodennej túre, rodinnom výlete či lyžovačke uchýlite. Podľa Amazing Places je malebná obec zas ideálnou destináciou pre všetkých, ktorí hľadajú malý únik z ruchu mesta: „Spomaľte svoje každodenné tempo a vezmite rodinu alebo svojich priateľov do tohto krásneho kraja.“

A čo hovoria na ubytovanie majitelia utešenej drevenice? „Na svoje si prídu tí, ktorí chcú relaxovať na veľkej terase, či čítať knihu pri krbe, ale aj športuchtiví turisti. V okolí je nespočetné množstvo turistických a náučných chodníkov, ktoré ponúkajú možnosti prechádzok od jari až do jesene. Cyklisti isto využijú trasy Malej Fatry. V zime môžete vyraziť na lyže či bežky, alebo len tak zostať v teple chaty s knihou v ruke pri praskajúcom krbe,“ potvrdzujú.

 

Ventum ponúka príjemné ubytovanie počas celého roka. Celková kapacita je veľkorysá, je to až 20 lôžok. Navyše veľká obývačka s úchvatným výhľadom a vstupom na priestrannú terasu stojí určite za zmienku. Oheň v krbe spríjemní chladné večery. No a na raňajky, obed a večeru je k dispozícii plne vybavená kuchyňa. 

Dve dvojlôžkové a štyri štvorlôžkové spálne, tri kúpeľne, detský kútik v spoločenskej miestnosti, herňa v suteréne. Televízor a spoločenské hry ocenia hostia v prípade, ak sa pokazí počasie. No a nakoniec si môžu uvariť aj kotlíkový guláš. A k celkovému komfortu tu nechýba práčka so sušičkou, takže ak vás na turistike náhodou aj zastihne dážď, žiaden problém, veci si môžete oprať a vysušiť a potom už len vyraziť do ďalšieho dňa... 

Aktivity v okolí

Určite musíte vidieť Jánošíkove diery. Výlet nenáročný aj pre deti, môžete si vybrať podľa obtiažnosti, ktorou trasou sa vydáte – Dolné, Nové a Horné diery, pričom menej náročné sú Dolné a Nové diery. Viac času, ale aj fyzickej kondície potrebujete na Horné diery. Potešíte sa nádhernými vodopádmi, čakajú vás lávky, mostíky a pomôžete si reťazami a lanami. Čaká vás veľa zážitkov a aj nejaké to dobrodružstvo. Vybrať sa môžete za najvyšším vodopádom Malej Fatry s dĺžkou 38 metrov, pričom ide o štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku. Šútovský vodopád je fyzicky, ale i časovo náročnejší, výstup potrvá približne päť až šesť hodín. Ale za tu nádheru rozhodne stojí akákoľvek námaha. 

A čo tak Veľký Rozsutec, Veľký Kriváň, 30 metrov vysoká rozhľadňa Terchovské srdce a, samozrejme, nerezová socha Jánošíka. Neobyčajný betlehem z roku 1976 v Kostole sv. Cyrila a Metoda je rovnako zaujímavý. Prvá časť betlehemu predstavuje „starú“ Terchovú so svojimi remeslami, „skromný“ betlehem predstavuje Ježišovo narodenie a tretia časť znázorňuje „prepychový“ Jeruzalem. Kostol sa hrdo týči v centre obce. 

A nakoniec nadšenci lyžovania a zimných športov môžu využiť napríklad areál Vrátna Free Time Zone. V okolí je toho skutočne dosť.


Dnešný tip nájdete v ponuke čarovných miest AMAZING PLACES. Je to platforma, ktorá hľadá tie najkrajšie, zážitkové a výnimočné miesta nielen na Slovensku.

www.amazingplaces.sk

Pripravila Martina Baumann

Zdroj fotografií: Amazing Places