Užite si ako novodobí bonviváni! 

Krásna BASKE VILLA ponúka množstvo zážitkov


Dnešným tipom sa vám chceme dostať pod kožu, ale sľubujeme, že sa vám to bude páčiť. Našli sme nezvyčajné miesto s patričnou atmosférou, raj pre umelcov, kus histórie a k tomu skvelý relax.

 

My sme presvedčení, že práve toto miesto má aféru so životom. Villa, hotel, bistro, ale aj brunch, miesto na jogu a skvelý piknik. Alebo si tu zriaďte na pár dní svoj neobyčajný homeoffice. A čo tak hvezdáreň alebo letné kino? Zďaleka nekončíme a pokračujeme malým festivalom a galériou. A ak si po dlhom dni budete chcieť oddýchnuť v saune a ľahnúť si do bubliniek, môžete. Vitajte v Baske Villa v Trenčianskych Tepliciach. „Dokonalé spojenie histórie, citu pre moderný dizajn a lásky k miestu, životu a ľuďom. Príďte si oddýchnuť do vyhľadávaného kúpeľného mesta, do bývalej Vily Venezia I. grófa Selderna, do priestorov plných výtvarných diel, do útočiska mestského človeka,“ hovorí aj známy český projekt Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie miesta nielen na Slovensku.

Nádherne zrekonštruovanú budovu nájdete uprostred parku a zeleň len podčiarkuje to, že tu skutočne budú všetky akcie jedinečné. A prečo sem teda zájsť? „Cez deň sa venujte tomu, čo vás láka najviac. A preto choďte na prechádzku, urobte si piknik alebo si zacvičte. Večer si užite open-air koncert, pozrite sa na obľúbený film alebo len pozorujte nebo plné hviezd,“ odporúča Amazing Places. Požičajú vám tu bicykle, ale pribalia aj piknikový kôš. Ak máte radi elektrobicykle, môžete ich prevetrať po cyklochodníkoch. V záhrade sa nielen cvičí, ale aj maľuje či koncertuje.

Pripravia vám tu výborné jedlo aj drinky a ak hľadáte miesto na jedinečný teambuilding alebo párty, ste opäť správne. „Máme pre vás 16 izieb. Vyberte si apartmán, veľkú izbu alebo klasickú izbu. Na prízemí vás pohostíme v bistre a bare s výhľadom na kúpeľnú záhradu. Prácu si vybavíte v coworkingovom priestore, kde vás nanajvýš vyruší spev drozda. Biliard a praskajúce pníky v krbe sú tu pre vaše dlhé zimné večery. A k vášmu ničím nerušenému striku či káve podávame aj spoľahlivo vybavený detský kútik,“ pozýva svojich hostí samotné ubytovanie.

Kúsok histórie

Kúpele boli už od pradávna vyhľadávané kvôli priaznivým účinkom na telo, ale i ducha. Človek si tu oddýchne fyzicky, načerpá nové sily a energiu, zregeneruje telo a navyše zrelaxuje myseľ. A práve na tomto mieste to vedeli robiť dokonale. A tak oživili miesto so svojou patričnou atmosférou a dnes ponúka zážitkové ubytovanie a rôzne podujatia. Medzi stálych hostí tu patria slovenskí i českí umelci. Hudobníci tvoria playlisty na celý rok, výtvarníci a sochári oživujú miestny priestor. A na strešnej alebo záhradnej terase vždy čaká stojan s plátnom a farbami pre kohokoľvek.  

Aká je teda história tohto miesta? Vily grófa Olivera Selderna boli postavené v roku 1910. Vedeli ste, že už vtedy boli Trenčianske Teplice vyhľadávaným kúpeľným mestom? Komplex budov Venézia 1,11,11 mal slúžiť ako letné útočisko pre rodinu a blízkych priateľov grófa. 

Pestovanie kúpeľníctva počas dňa a dlhohrajúce večierky počas letných nocí sa podľa prevádzkovateľov hotela za krátky čas stali povestnými v meštianskej spoločnosti. Legenda o teplických aférach hovorí, že kto ju nezažil aspoň jednu noc, nespozná vôňu vtedajšej doby. 

Čo ten názov? Baske? Roky plynuli. A ako sa menila doba, režim aj majitelia, tak sa menila aj funkcia Seldernerových víl. V roku 2003 sa stal posledným majiteľom Bratislavčan Slavomír Podmanický. Ten Venéziu I zrekonštruoval a premenoval na Penzión Baske podľa najvyššieho vrchu nad dolinou riečky Tepličky. O svojich kvalitách nemusia veľmi hovoriť, hovoria za nich spokojní hostia a zároveň mnohé ocenenia, ktoré v minulosti získali.

Aktivity v okolí?

Samotné mesto ponúka termálne kúpele a taktiež kultúrny program, kde si viete vybrať podľa seba – koncerty, divadelné predstavenia či rôzne reštaurácie. Mimo mesta si môžete zájsť aj na najstaršie pútnické miesto na Slovensku – Skalka, pričom prvé základy kláštora tu stoja už od roku 1224. Nachádza sa 6 km od Trenčína. V lete je veľmi obľúbené aj Kúpalisko a wellness Zelená žaba, ktoré sa nachádza v zaujímavom prírodnom prostredí a areál navrhol svetoznámy architekt Bohuslav Fuchs.  

A ak máte radi turistiku, tak okolitá príroda vás nesklame. Môžete sa vybrať cez Náučný chodník Jeleň – Baračka, ktorý je prírodovedne a historicky zameraný. Prejdete cez južné svahy vrchu Grófovec, je to nenáročná približne šesť kilometrov dlhá trasa. Potrvá vám približne dve hodiny. Za zmienku stojí aj Jánošíková jaskyňa, ktorá je obklopená lesom a opradená legendami a príbehmi o zbojníkoch, ktorí sa tu kedysi skrývali. Zaujímavosťou je i to, že v minulosti slúžila jaskyňa aj na náboženské obrady. Ak cestujete s deťmi, vyberte sa na výlet vláčikom Tr. Teplá – Horné Srnie. Pôjdete po jednej z najstarších železničných tratí u nás. Cena je neskutočne nízka, lístky si však treba kúpiť cez aplikáciu Ideme vlakom.

Dnešný tip nájdete v ponuke čarovných miest AMAZING PLACES. Je to platforma, ktorá hľadá tie najkrajšie, zážitkové a výnimočné miesta nielen na Slovensku.

www.amazingplaces.sk

Pripravila Martina Baumann

Zdroj fotografií: Amazing Places